Nie płacz, że coś się skończyło. Ciesz się, że Ci się to przytrafiło. ( G.G. Márquez )

środa, 13 marca 2013

Zamek św.Barbary - Alicante.

  Alicante to miasto w południowo-wschodniej Hiszpanii, nad Morzem Śródziemnym, na przepięknym wybrzeżu Costa Blanca. Może się pochwalić zarówno pięknym położeniem, jak i bogatą historią. Jest stolicą prowincji Alicante. Nie brak tu ciekawych miejsc do zwiedzania, wspaniałych muzeów, pięknych parków oraz oczywiście tego co najbardziej przyciąga tłumy turystów, czyli kilometrów piaszczystych plaż, doskonałych restauracji i szerokiej oferty rozrywkowej. Dodatkowo zachęcające są rewelacyjne warunki pogodowe - właściwie zawsze świeci tu słońce. Znajduje się tu również jeden z najważniejszych w kraju portów – Puerto de Alicante.  Jednym z najważniejszych symboli miasta jest zamek Santa Bárbara. Ta średniowieczna twierdza położona jest na szczycie wzniesienia Monte Benacantil, na wysokości 116 m. n.p.m.
 

 Podobno wzniesienie Monte Benacantil oglądane z plaży wygląda jak ludzka twarz z profilu - dlatego też często nazywane jest "La Cara del Moro" - Twarz Maura. Wydaje mi się, że na brak wyobraźni narzekać nie mogę, ale mimo usilnych starań twarzy nie widzę.
  Zamek został udostępniony do zwiedzania w 1963 roku, do zamku można dostać się windą lub pieszo - specjalnie do tego celu zbudowanymi asfaltowymi dróżkami. W upalny dzień ( a o taki w Hiszpanii nie trudno :) ) pokonanie drogi na szczyt może być męczące. Ale chętnych wybierających ten sposób nie brakuje, chociaż moim zdaniem winda ma więcej fanów. Zawsze z podziwem patrzyłam ze szczytu jak pasjonaci biegania pokonywali drogę do zamku w ramach treningu.
 
 


Alicante to miasto z niezwykle bogatą i długą historią. Najwcześniejsze archeologiczne znaleziska pochodzą z trzeciego tysiąclecia przed naszą erą, a najstarsze ślady osadnictwa zostały odnalezione na zboczach wzniesienia Monte Benacantil.


 
 

  Ze szczytu wzniesienia rozciąga się fantastyczny panoramiczny widok na całe Alicante oraz na przepiękną zatokę. 
   W Alicante każdy znajdzie coś dla siebie a pobyt tam zadowoli turystów wszelkiej maści. Fani plażowania mają do dyspozycji kilometry plaż, wielbicieli sztuki ucieszy duża liczba muzeów z bogatą ofertą wystaw i ekspozycji cyklicznych, aktywnym polecam spacer po starym mieście lub po porcie jachtowym.

10 komentarzy:

 1. Urocze miejsce - zamek ładnie wkomponowany w skałę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Dziękuję za fantastyczną wycieczkę!

  OdpowiedzUsuń
 3. Piękne miejsce i wspaniały widok z zamku. Alicante znam tylko ze zdjęć Twoich i innych, jakoś nie trafiłam do niego będąc w Hiszpani czterekrotnie. *** U nas dalej jest zima :(. Pozdrawiam cieplutko.

  OdpowiedzUsuń
 4. Dziękuję za ten piękny post i zachwycające zdjęcia.
  Do zamku świętej Barbary szliśmy na nogach.
  Ta prastara kartagińska i rzymska twierdza była wielokrotnie przebudowywana. Byłam nią zachwycona.
  Wypatrywałam stadionu sportowego i areny byków...
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 5. mozliwe, ze sie wybiore do Alicante w niezbyt odleglej przyszlosci. nie wiedziec czemu wsystkie moje wypady koncza sie na Hiszpanii...:)

  OdpowiedzUsuń
 6. i jeszcze raj dla wspinaczy ;)
  wspaniałe podróże - Marakesz poniżej, super !
  pozdrowienia :D

  OdpowiedzUsuń
 7. Chciałabym się tam teraz teleportować :)

  OdpowiedzUsuń
 8. Kocham ALICANTE!!!!! bardzo mnie cieszy jak widzę, że nie tylko ja. Teraz też wykupiłam sobie pobyt, ale już widzę, że hotel mi się nie przyda. Mam do odstąpienia w dobrej cenie hotel 2* w wakacje. Bardzo zachęcam i dziękuję jeśli opublikujesz ten komentarz :)
  https://www.facebook.com/permalink.php?story_fbid=439123299596254&id=191839364324650

  OdpowiedzUsuń
 9. Ten komentarz został usunięty przez autora.

  OdpowiedzUsuń
 10. Kochane Alicante!!! miałam okazję mieszkać tam 3 miesiące i oczywiście często bywać na plażach San Juan i innych!! to prawda w Alicante każdy znajdzie coś dla siebie!! btw, świetny blog i tyle miejsc opisanych!!! pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

DZIĘKUJĘ ZA CZAS POŚWIĘCONY NA MOJĄ RADOSNĄ TWÓRCZOŚĆ. KAŻDY KOMENTARZ MNIE CIESZY I ZA NIE RÓWNIEŻ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ.