Nie płacz, że coś się skończyło. Ciesz się, że Ci się to przytrafiło. ( G.G. Márquez )

poniedziałek, 13 września 2021

Park Naturalny "Las lagunas de La Mata". Cisza i ja.

 Dam sobie i Wam trochę od Tatr odpocząć. Żeby nie było, że wiecznie tylko wzdycham, tęsknię, ocham i acham to dzisiaj pozachwycam się czym innym. Mam nadzieję, że mi w tym zachwycie będziecie towarzyszyć. Zapraszam Was na spacer wokół jeziora, wśród ciszy, spokoju i lekko szumiących traw. Ale głównie w towarzystwie ciszy.


Nie zapominajmy, że w czerwcu byłam w Hiszpanii i jeśli chodzi o dzielenie się z Wami wspomnieniami stamtąd to mam ogromne zaległości. Pierwszy wyjazd po długim czasie zakazów, nakazów i ograniczeń sprawił, że byłam gotowa wycisnąć z niego najwięcej jak się da. Zaplanowałam wycieczki, spacery i wędrówki i dzielnie trzymałam się planu.Dużo spacerowałam, co jak wiecie bardzo lubię. Dzisiaj też będzie o jednym ze spacerów, na który wybrałam się samotnie pozwalając V. nacieszyć się spotkaniem z kolegami. Potrzebowałam ciszy i spokoju a nie gwaru i toastów 😊, na to był czas po spacerach.
Sprawdziłam teraz, czy kiedyś już nie pokazywałam tutaj tego jeziora ale nie, droga wolna, będzie o nim dzisiaj. Okolice wokół niego to świetne trasy spacerowe i rowerowe. Pamiętam to miejsce jeszcze z czasów przed modernizacją, chodziłam tam z Milą na spacery. I chociaż historia tego parku jest długa, bo sięga aż 1321 r., w swojej obecnej formie dostępna jest od kilku lat. Jakiś czas temu w niektórych miejscach zbudowano specjalne, drewniane kładki, piknikowe ławki i stoliki, w celu ochrony fauny i flory ogrodzono siatką dostęp do jeziora. Zbudowano punkty widokowe i stanowiska obserwacyjne. Jedno z nich widać poniżej. Wizyty tam nigdy nie zapomnę bo kiedy tylko zamknęłam za sobą drewniane drzwi otuliła mnie cisza jakiej nie słyszałam już dawno. Usiadłam na ławce i przez spacjalne okno podziwiałam to co widzę. Razem ze mną w środku były jeszcze dwie panie z Kaliningradu, zaczęłyśmy szeptem rozmawiać, na szczęście ich polski był dużo lepszy niż mój rosyjski, w którym znam zaledwie kilka słów, z czego połowę źle wymawiam. Po jakimś czasie dołączyło do nas dwóch chłopaków ze Szwecji, jeden z nich miał aparat z obiektywem długości mniej więcej mojego wzrostu 😊. Zapytałam go czy mógłby nam pokazać zdjęcia jakie robi i tak sobie wszyscy razem gaworzyliśmy zachwycając się przyrodą.

Teraz jak czasem mam na coś wielkie wkur...zenie, to sobie tamtą ciszę przypominam. Była magiczna. I kiedy tak siedzieliśmy sobie wszyscy obserwując piękno, które nas otacza, to byłam pewna, że w tej ciszy zawiera się wszystko co teraz chcielibyśmy powiedzieć.Okolice jeziora i samo jezioro sprzyjają wylęganiu ptactwa i to właśnie pasjonaci przyrody i ornitolodzy ( również Ci samozwańczy ) czują się tu jak w raju. Ja na ptactwie się nie znam ale wszystkim posiadającym tę wiedzę z całego serca zazdroszczę. Rozpoznam najbardziej popularne gatunki, w tym również kilka egzotycznych, po ścieżce dźwiękowej to chyba tylko gołębia, wronę i kukułkę 😊. I dzięcioła jak wszyscy.Były czasy kiedy próbowano wydobywać z jeziora sól, szybko jednak przeniesiono "przemysł" do solanek położonych niedaleko, w Torrevieja, gdzie sól wydobywa się do dziś.


To idealne miejsce na spacer albo żeby sobie usiąść z herbatą, można też nie robić nic i tylko cieszyć się tym miejscem. Gdyby się człowiek dobrze wychylił to widać stąd morze, trzeba tylko przejść przez ulicę i można kontynuować spacer jego brzegiem. Ja tak zrobiłam i to była świetna myśl, nawet pomimo gorąca z którym nie dawała sobie rady nawet nadmorska bryza. No ale ja jestem ciepłolubna, otulona promieniami to mój najlepszy stan.

9 komentarzy:

 1. To piękny kraj, ma tyle do pokazania. Architektura, krajobrazy, przyroda. Dobrze że o to dbają. Tyle turystów co roku przewija się i zadeptuje każdy skrawek tej ziemi.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zmiana klimatu, ale znów cudowne widoki, szczególnie na drugim i trzecim zdjęciu. :)
  Dobrze się czasami odciąć od bodźców i pobyć w ciszy, do tego w takim otoczeniu...

  OdpowiedzUsuń
 3. Tak, cisza to dzisiaj towar zdecydowanie deficytowy. Już nawet dzieciom serwują same wrzeszczące bajki. Cisza w tak pięknym miejscu musi być cudowna. Bardzo spodobał mi się ten dzisiejszy spacer. Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Widać, że świetne miejsce spacerowe. Piękna natura stworzona dla relaksu i odpoczynku, która powinna pozostać w pierwotnej postaci. Fajna ta cisza, którą nawet u siebie czuję!
  Wszystkiego najpiękniejszego życzę:)))

  OdpowiedzUsuń
 5. No cudownie, akurat cos dla mnie! te drewniane ścieżki i widoki wokół!
  Przepięknie:-)

  OdpowiedzUsuń
 6. To coś, co cenię sobie najbardziej - dziewicza natura nietknięta ręką człowieka! Tak wspaniałe miejsca to ostoja ptactwa, mniejszej zwierzyny i kojącej, upragnionej ciszy w pełnych zgiełku i pośpiechu czasach :-))
  Pozdrawiam Cię gorąco życząc słońca, uśmiechu i samych dobrych chwil!
  Anita

  OdpowiedzUsuń
 7. Idealne miejsce by odpocząć na łonie natury ❤

  OdpowiedzUsuń
 8. Tereny świetne na samotny spacer, tez tak lubie czasem, pojść tak przed siebie o patrzeć i trochę pomedytować ale tylko trochę, raczej chłonąć otoczenie.
  A ja czekam na Tatry!

  OdpowiedzUsuń
 9. Lubię takie naturalne miejsca. Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń

DZIĘKUJĘ ZA CZAS POŚWIĘCONY NA MOJĄ RADOSNĄ TWÓRCZOŚĆ. KAŻDY KOMENTARZ MNIE CIESZY I ZA NIE RÓWNIEŻ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...