Nie płacz, że coś się skończyło. Ciesz się, że Ci się to przytrafiło. ( G.G. Márquez )

wtorek, 9 lipca 2013

Dom w Fezie.

  Nie wiem czy spowodowała to moja miłość do Maroka, a zwłaszcza do Fezu - i to miłość od pierwszego wejrzenia, czy może mój czytelniczy głód. A może fakt, że plany na weekend miałam domowe lub okołodomowe, co mnie bardzo cieszyło. Perspektywa weekendu z książką na łonie natury ( ewentualnie na balkonie :) ) brzmiała zachęcająco. Czymkolwiek to było spowodowane, odniosło skutek, ponieważ "Dom w Fezie" przeczytałam w dwa dni - oczywiście nie czytałam non stop. To jedna z tych książek co do których miałam złudną nadzieję, że się nigdy nie skończy. Książka opisuje historię kupna i remontu trzystuletniego riadu w medynie w Fezie, mamy okazję poznać mentalność Marokańczyków, specyfikę pracy miejscowych fachowców, potyczki z marokańską biurokracją oraz codzienne życie  Marokańczyków a także życie " od święta". Obiektywnie patrząc historia banalna no ale nie w Maroku :).  W Maroku spędziłam zeszłoroczny urlop i był on jednym z najbardziej udanych. Kraj mnie oczarował swoim baśniowym klimatem a faworytem jest Fez, do którego mam nadzieję wrócić na trochę dłużej niż te dwa dni, które tam spędziłam. Bo medyna w Fezie to naprawdę inny świat. Może dlatego tak mi się ta książka spodobała, że wyobrażenie sobie medyny było łatwe bo na zawsze wyryła mi się w sercu i w pamięci...Książkę "Dom w Fezie"polecam każdemu, pora urlopowa teraz więc może i na czytanie znajdzie się więcej czasu. Chociaż w wakacje zadajmy kłam temu, że podobno 62 % Polaków nie przeczytało w minionym roku ani jednej książki - wierzyć się nie chce. Ja tam robię co mogę i z największą przyjemnością podwyższam statystyki po stronie tych, co z czytaniem są " za pan brat". Ale co tam, i tak jestem w mniejszości :).  Czytajcie, czytajcie, może pokochacie Maroko tak jak ja. A tych, którzy jeszcze nie mieli okazji zapraszam do obejrzenia zdjęć z Fezu o tu.

20 komentarzy:

 1. nie czytałam:D ale kto wie:D

  OdpowiedzUsuń
 2. ...chętnie, właśnie szukam książki na sierpień:) ...dzięki za polecenie:)
  Serdeczności:)

  OdpowiedzUsuń
 3. jak rozprawię się z Pawlikowską, to chętnie przeczytam, tworzę właśnie listę rzeczy na wakacje :))

  OdpowiedzUsuń
 4. Ciekawy pomysl podsunelas :) wezme pod uwage zaopatrujac sie w ksiazki na wakacje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. również staram się podwyższać statystyki ;) Maroko hmmm może uda się zwiedzić w tym roku. Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 6. Ja już czytałem, choć niedokładnie to samo. U mnie znudzona życiem nabyła dom w Andaluzji. Potem było podobnie - zmagania z biurokracją, poznawanie sąsiadów itp. itd. Kicz straszny i grafomania, ale... dobrze się czytało przy winku gdzieś pod katalońską pinią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Nie mogę namówić męża na ten kierunek. książkę czytałam, wzbogacaja treśc zdjęcia , proponuję inną Dom Kalifa, to także remont domu i dźiny!

  OdpowiedzUsuń
 8. 62% ? To niemożliwe!
  Bycie w mniejszości podoba mi się. W tej kwestii nawet bardzo. Średnio czytam kilka książek w miesiącu.
  Wierzyć się nie chce. Odlaboga:) rety !

  OdpowiedzUsuń
 9. A jaka piękna "otoczka" do lektury na zdjęciach!

  OdpowiedzUsuń
 10. Zapytam o tę pozycję w bibliotece ;) Bardzo zachęciłaś :) A co do statystyk, spora część ponoć nie tyle nie czyta w ciągu roku żadnej książki, co w ogóle NIC. W badaniach brano pod uwagę strony gazet, książki kucharskie, ulotki itp... To dopiero jest groza :D Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja nawet o tej książce nie słyszałam :)_ trzeba będzie nadrobić ;P

  OdpowiedzUsuń
 12. Muy buenas fotos...espero qeu tengas un feliz verano..un beso desde Murcia...

  OdpowiedzUsuń
 13. Tez się dołączam do "Domu Kalifa. Rok w Casablance". szykuję się na tegoroczny wyjazd do Maroka i trzeba trochę poznać ich kulturę. Jak starczy czasu to Dom w Fezie tez sprawdzimy...

  OdpowiedzUsuń
 14. fajnie ze udalo ci sie pojechac do "miejsca z ksiazki" ! Moj maz ma przyjaciela w Maroko ale jak narzie niestety nigdy nie bylo nam po drodze

  OdpowiedzUsuń
 15. Fez... Ciekawe ilu udało się zgubić w medinie.

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię takie książki. Teraz zaczytuję się w "oliwkowej serii" Carol Drinkwater, jeszcze mi zostały 4 tomy, ale i na tę przyjdzie czas!

  OdpowiedzUsuń
 17. Widzę, że czytałyśmy tę samą książkę :) Bardzo mi się podobała :) Fajnie, że spędziłaś fajne wakacje w Maroko, ja jeszcze tam nie dotarłam, ale mam nadzieję, że mi się uda!
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 18. Maroko to dla mnie egzotyka szalona ;-) Ale książkę chętnie przeczytam.

  OdpowiedzUsuń
 19. Z chęcią sięgnę po tą książkę bo Maroko mnie fascynuje.

  OdpowiedzUsuń
 20. Z przyjemnością sięgnę po tę książkę.

  OdpowiedzUsuń

DZIĘKUJĘ ZA CZAS POŚWIĘCONY NA MOJĄ RADOSNĄ TWÓRCZOŚĆ. KAŻDY KOMENTARZ MNIE CIESZY I ZA NIE RÓWNIEŻ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...