Nie płacz, że coś się skończyło. Ciesz się, że Ci się to przytrafiło. ( G.G. Márquez )

piątek, 7 czerwca 2013

Natura czyni cuda czyli co potrafi wiatr znad morza.


Jest takie miejsce w Hiszpanii gdzie leżąc na plaży, tudzież zażywając morskiej kąpieli, ma się widok na takie coś:
 
Bolnuevo de Mazarron.

  Takie dzieło natury, a dokładniej wiatru, cieszy oko w Mazaronie. Jest to "rarytas" jeśli chodzi o Hiszpanię, a czasami można się spotkać ze stwierdzeniem, że na Europę też. Żałuję, że podczas pobytu tam nie przeczytałam dokładniej tablicy opisującej historię powstawania tych piaskowych rzeźb. Tzn. czytać przeczytałam ale w głowie zostało niewiele, bo kto by pomyślał, że mi się to przyda kiedyś:). Całą energię poświęciłam na robienie zdjęć, dotykanie i zachwycanie się. Do poszerzania wiedzy nie miałam już chęci, za nic mając powiedzenie, że przecież człowiek uczy się przez całe życie:).


  Poszperałam sobie teraz trochę po hiszpańskich stronach i znalazłam informację, że w rzeźbach znaleziono ślady po żywych organizmach, które żyły na ziemi przed ponad czterema milionami lat, w erze pliocenu. Chyba nawet była o tym wzmianka na tablicy informacyjnej.


  Całe te piaskowe formy są dziełem erozyjnej działalności wiatru, czyli korazji. Znajdują się w bliskiej odległości od morza, wystarczy tylko przejść przez ulicę i już jesteśmy na plaży. Dlatego też te akurat zostały uformowane w głównej mierze przez nadmorskie podmuchy słonego wiatru i wody morskiej w nim zawartej, więc obecność morza też nie jest tutaj bez znaczenia.

  Nie tylko z plaży, ale też z własnego pokoju można mieć taki widok.


  Wszystkie te piaskowe formacje zostały mianowane pomnikiem natury. Hiszpanie nazywają je Ciudad Encantada czyli Zachwycające ( Zaczarowane ) Miasto. I chyba coś w tym jest, bo całość zachwyca.

  Z daleka można odnieść wrażenie, że te wytwory są skałami, a one są tak kruche i delikatne, że po dotknięciu ich w niektórych miejscach obsypie nas piasek. Aż dziw bierze, że wiatr tego poprostu nie zdmuchnie. No ale jak widać obchodzi się z nimi delikatnie. Wszak to jeden z głównych symboli regionu, w którym się znajduje - Murcji.


  Nie jest to żaden zabytek, na obejrzenie "całego obiektu" wystarczy nam chwila, no chyba że mamy czas i chęci żeby się powspinać na znajdujące się za tym pagórki i spojrzenie na wszystko od drugiej strony. Ale generalnie rzut oka wystarczy żeby zobaczyć wszystko. No ale tak czy siak uważam, że miejsce jest super i nie sposób się nie zatrzymać jadąc na plażę w Mazarronie. Zdjęcia chyba nie oddają ogromu tego miejsca, momentami wysokość rzeźb dochodzi do kilkunastu metrów. Miałam to szczęście, że w pobliżu Ciudad Encantada spędziłam noc w namiocie, urządziliśmy koledze urodziny, było ognisko, tańce i śpiewy, a wszystko z widokiem na to cudo. Poranna herbata "z takim widokiem" też smakowała wyśmienicie.

21 komentarzy:

 1. Wspaniałe są te formacje skalne :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Właśnie oglądałam niesamowite miejsce w Hiszpanii, które pokazujesz, jak dotarł do mnie Twój komentarz :))). Pięknie tam . *** Bardziej mnie rozgrzewała woda w basenie niż Tokaj, chociaż był dobry. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 3. ja to zawsze łapię podziw i zadumę jak widzę takie rzeczy:) przyroda jest niesamowita. Największa siła, którą powinniśmy zacząć dostrzegać, bo nie raz nam pokazała co potrafi :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Na kazdym kroku jest cos, co mozna podziwiac!
  Piekne!
  Serdecznosci
  Judyta

  OdpowiedzUsuń
 5. Wspaniałe te twory! Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Ciekawy blog, fajne zdjęcia, chętnie poobserwuję, aby częściej tu zaglądać :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Robi wrażenie.

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 8. Piękne zdjęcia, miejsce fascynujące:) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 9. są świetne niesamowite i jedyne w swoim rodzaju :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Ciekawe miejsce, nie słyszałam wcześniej o nim.

  OdpowiedzUsuń
 11. Muy buen reportaje de Mazarrón en Murcia..te mando un beso desde Murcia...

  OdpowiedzUsuń
 12. Ja w takich sytuacjach zawsze robię zdjęcia tablicom informacyjnym, żeby wiedzieć z czym miałam do czynienia ;)
  Ale naprawdę niesamowity widok.

  OdpowiedzUsuń
 13. zachwycające formy skalne !

  OdpowiedzUsuń
 14. To takie łapanie chwili! Cudowne!

  OdpowiedzUsuń
 15. Nie lubię leżenia na plaży...
  Jednak dla takich widoków jestem gotowa się poświęcić...
  Hiszpanie mają rację. To jest Zaczarowane Miasto!
  Cud natury.
  Twoje zdjęcia jak zawsze zachwycają.
  Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 16. Świetnie to wygląda! Aż miło by było zobaczyć to cudo na żywo ;)

  OdpowiedzUsuń
 17. wow! te skaly wygladaja przecudownie! ja zawsze robie zdjecia tablicominformacyjnym i potem czytam w domu :P
  hehehehe

  OdpowiedzUsuń

DZIĘKUJĘ ZA CZAS POŚWIĘCONY NA MOJĄ RADOSNĄ TWÓRCZOŚĆ. KAŻDY KOMENTARZ MNIE CIESZY I ZA NIE RÓWNIEŻ SERDECZNIE DZIĘKUJĘ.

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...